Radca prawny to profesjonalny (zawodowy) prawnik świadczący pomoc prawną na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. – o radcach prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 233 ze zm.) Radca prawny wykonuje zawód zaufania publicznego.
Najczęściej zadawane pytania
Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Możliwość występowania jako obrońcy w sprawach karnych powoduje, że zakres usług świadczonych przez radcę prawnego jest obecnie (co do zasady) tożsamy, jak w przypadku pomocy prawnej udzielanej przez adwokata.
- Radcą prawnym może zostać ten kto ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej, przy tym korzysta w pełni z praw publicznych i ma pełną zdolność do czynności prawnych, a także jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego oraz odbył w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski.
- Możliwe jest uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego bez wymogu uczestniczenia w aplikacji radcowskiej i bez konieczności zdawania egzaminu radcowskiego, dla określonej grupy osób wymienionych w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. – o radcach prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 233 ze zm.) takich jak przykładowo: profesorowie i doktorzy habilitowani nauk prawnych, osób, które zajmowały stanowisko sędziego, prokuratora, czy też wykonywały zawód adwokata, bądź notariusza.
Radca prawny może reprezentować klienta przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, sądami powszechnymi (apelacyjnymi, okręgowymi, rejonowymi), a także przed organami ścigania, organami administracji publicznej, w tym organami podatkowymi. Radca prawny nie podlega ograniczeniom co do spraw, w których może reprezentować klienta przed sądami, bądź organami.
Radcowie prawni, ale także i aplikanci radcowscy są członkami samorządu zawodowego. Każdy jest zrzeszony w okręgowych izbach radców prawnych, właściwych terytorialnie dla danego obszaru kraju. Obecnie jest 19 takich izb na terenie kraju. Przynależność do samorządu jest obowiązkowa, zarówno dla radców prawnych, jak i aplikantów radcowskich.
Radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie kraju tworzą Krajową Izbę Radców Prawnych.
Działalnością Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu kieruje Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu. Organem wykonawczym Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu jest jej Prezydium, które stanowią Dziekan oraz wybrani przez Radę – Wicedziekan, Sekretarz, Skarbnik i Członek Prezydium. Skład osobowy Rady i Prezydium.
Obszar działania Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu obejmuje zachodnio-południową część województwa dolnośląskiego, bez obszaru Wrocławia i okolic. Zasięg terytorialny.
Radcowie prawni zrzeszeni w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wałbrzychu mogą świadczyć pomoc prawną na terenie całego kraju i poza jego granicami, podobnie jak radcowie prawni z innych izb działających na terenie kraju.
Tak, radcowie prawni (aplikanci radcowscy także) podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej, za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godnością zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych. Postępowanie dyscyplinarne jest prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych, zaś o ewentualnym ukaraniu karą dyscyplinarną rozstrzyga Okręgowy Sąd Dyscyplinarny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych.
Zasady postępowania dyscyplinarnego zostały określone w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. – o radcach prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 233 ze zm.), a także w przepisach korporacyjnych wydanych na jej podstawie.